Gotowy czy dedykowany sklep internetowy – który wybrać?

jaki sklep internetowy

Początkujący przedsiębiorca na rynku e-commerce stoi przed kłopotliwym wyborem, który może zaważyć na całym jego biznesie. Decyzja co do optymalnego modelu działania nie jest prosta i wymaga wyważenia wszystkich za i przeciw, by móc zdecydować, który sklep internetowy będzie dla niego lepszy. Sklep dedykowany czy sklep internetowy na abonament?

Dedykowany sklep internetowy vs model abonamentowy – który lepszy?

Wszystko zależy od potrzeb firmy, jej zasobów oraz celów strategicznych. Każdy z tych modeli ma zarówno zalety jak i wady – należy po prostu odpowiednio je zbilansować i określić, czego dokładnie od sklepu internetowego oczekujemy.

Wiadomo, że jeśli przedsiębiorca zleca napisanie całego oprogramowania od zera musi liczyć się z kosztami, jednak taki sklep będzie wówczas idealnie „uszyta na miarę” i dostosowana do potrzeb zamawiającego. Programista napisze wówczas dedykowany system e-commerce który posiada wszystkie niezbędne, specjalistyczne funkcje oraz stworzy możliwość zarządzania ogromną bazą produktową. Należy jednak pamiętać, że wszelkie aktualizacje i dodatkowe konfiguracje są wówczas płatne, a samo oprogramowanie będzie wymagało ciągłej pracy programistycznej przy jego utrzymaniu.

Sklep internetowy na abonament z kolei charakteryzuje się niskimi kosztami otwarcia oraz niezbyt wysoką ratą abonamentową. Większość integracji oraz aktualizacji jest już zawarta w cenie abonamentu – w przeciwieństwie do platformy dedykowanej. Ponadto taki e-sklep odznacza się krótkim okresem konfiguracji oraz wysoką dostępnością dla klientów.

Najważniejsze wady obu zastosowań, o których należy pamiętać

Nie ma modeli idealnych, które w 100% spełniałyby oczekiwania zarówno przedsiębiorców jak i klientów. Dedykowane oprogramowanie odznacza się wysokimi kosztami oraz długim okresem wdrożenia. Ponadto wszystkie dodatkowe funkcje i ulepszenia są płatne oraz kontakt ze specjalistami jest dość ograniczony.

Model abonamentowy z kolei nie jest idealnie dopasowany do potrzeb zamawiającego – trzeba się tutaj liczyć z wieloma kompromisami oraz należy uiszczać dodatkowe opłaty w momencie, kiedy chcemy zaprojektować kolejne, wyspecjalizowane moduły.